Jak použít odraznou desku v interiéru

U amatérských nebo profesionálních fotografů se během jejich dlouhé a pravděpodobně nikdy nekončící cesty, střídají zpravidla dvě období. Nabývání důležitého, ale i méně potřebného fotografického vybavení a následně jeho zbavování. Nicméně jako v každém jiném koníčku nebo profesi, se i zde v průběhu let vykrystalizovaly stálice, které se používaly, používají se a v budoucnu se v jistých obměnách stále používat budou. Jsou mezi nimi samozřejmě různé typy objektivů, fotoaparátů se zrcadlem, tak bezzrcadlových, dále studiová světla, která prošla dlouhou cestu od jednoduchých lampiček po profesionální bateriové záblesky atp. Příslušenství, o kterém promluvím dnes, se nazývá odrazná deska a mezi těmito stálicemi má nezastupitelnou pozici.

Co je to odrazná deska

Nejprve si blíže prohlédneme samotné zařízení, které se nazývá odrazná nebo odrazová deska (v angličtině reflector board) a popíšeme si jeho funkci při fotografování a v čem konkrétně nám pomůže. Můžeme ji v různých velikostech a tvarech zakoupit v každém lepším obchodu s fototechnikou, ale i v kdejakém fotolabu, jelikož se opravdu jedná o základní vybavení a velkého pomocníka jak laika, tak profesionála.

Odrazná deska se nám zpravidla do rukou dostane ve složeném stavu (bez ohledu na její reálnou velikost) v malém, kulatém balení. Při jejím vyjímání z obalu si musíme dát pozor, jelikož je možné, že by nám deska mohla “vystřelit”. V balení je totiž natěsnaný složený difuzní rám. Jedná se o průsvitnou látku (ale dostatečně pevnou), s pevnější obrubou, na kterou se dá navléknout kýžená různobarevná plocha. Doporučuji investovat do odrazných deset tzv. 5v1, což znamená, že kromě samotného difuzního rámu máme v balení z jedné strany návleku černou plochu, z druhé strany zlatou, případně sunshine odraznou plochu a na rubové straně návleku stříbrnou a bílou odraznou plochu. Ty můžeme libovolně měnit (případně použít difuzní rám bez návleku), v závislosti na našem uměleckém záměru.

Odrazná deska v interiéru

Ačkoliv se dá odrazná deska výborně využít především v exteriéru, v přírodě, své využití najde i ve studiu nebo jednoduše v bytě nebo v domě při fotografování rodinných momentek. Ano - i při momentkách najde odrazka, jak se ji zkráceně říká, své využití, a to především díky široké škále tvarů a velikostí, ze které si u prodejců můžeme na dnešním trhu vybrat. Není problém tak rychle vytáhnout a použít malou skladnou desku o průměru 60 centimetrů, a stejně tak vzít do terénu na plánované focení ven velkou oválnou desku o rozměrech 150 na 200 centimetrů, která dokáže bez problémů rovnoměrně osvětlit celou postavu. Ale zpátky do interiérů!

Vždy musíme myslet na to, aby měla odrazná deska co odrážet. Při fotografování v ateliéru je to jednoduché - použijete systémové blesky nebo studiová záblesková světla a odraznou desku použijeme tam, kde se nám na fotografované osobě nebo objektu vytvořily nechtěné stíny. Odrazná deska světelný výboj blesku odrazí zpět na objekt a stíny jsou pryč. Nenechte se ale mýlit - při používání odrazky se nemusí nutně používat silné záblesky typu studiových světel nebo speedlite, svojí práci udělají v menší míře i při odrážení světla produkovaného lustrem při fotografování v obýváku nebo jinými trvalými zdroji světla. Proto je odrazná deska tolik oblíbená i u lajků. Fotografujete-li totiž například rodinný snímek na gauči, osvětluje vám lustr osoby především shoda, a to není mnohdy právě to nejlichotivější světlo. Rozhodně pak není dostačující pro fotografii, která má zdobit krbovou římsu po několik následujících let. Pokud tedy použijete odraznou desku tak, že ji dáte k zemi pod fotografované, a necháte ji odrážet světlo i zespodu, docílíte o 100% lepšího výsledku.

Kterou odraznou plochu použít?

Pokud si lámete hlavu s tím, jakou odraznou plochu použít, vždy se na chvíli zamyslete nad sílou, charakterem a barevnosti světla, které budete odrážet. Zlatou odraznou plochu využijete perfektně při západu slunce, bílou odraznou plochu pak při běžném denním světe, stříbrná odrazná plocha se používá na obzvlášť tmavé stíny a difuzní rám pak najde své využití při fotografování v pravé poledne při přímém slunečním svitu. Skrze něj světlo změkčujeme a neodrážíme. Poslední plochou je černá, která naopak přidá na stínech tam, kde jich je zapotřebí.